Martin Tůma

“Yet another personal homepage...”

Blog

Kategorie:

Nové články:

Nové komentáře:

No, I will not fix your computer

K příštím narozeninám si přeju tričko od ThinkGeeku. Nebo ještě lépe - dostat rozum se konečně podle toho sloganu začít řídit.

Pro spoustu lidí moje studium na FEL ČVUT implikuje, že "tomu" (ne, TOMU samozřejmě ne ;-) musím rozumět, ale to je velký omyl přátelé! To, co s počítačem dovede provést Běžný Franta Uživatel, totiž velice často leží zcela za hranicí mého chápání.

A i přesuneme-li se od věcí mimo naše chápání k věcem každodenního života, narazíme na oblasti, kde jsem stejně, ne-li mnohem více, bezradný jako Vy. Tak třeba na otázky typu: "Jak ve Wordu udělám..." lze ode mě v lepším případě očekávat reakci ve formě simulace epileptického záchvatu, v horším pak Čuňkovské mlžení... Software, který předstírá inteligenci ještě hůř než já totiž ze zásady nepoužívám1. A stejné je to s dalšími "běžnými" programy.

Na mém počítači například opravdu nenajdete Photoshop, profesionální software za desetitisíce, který si většina lidí "obstará" na některé z P2P sítí jenom proto, aby s ním potom měnila jas/kontrast u fotek z dovolené. Nenašli byste tu ani žádného z těch úžasných "oficiálních" ICQ (MSN, YahooIM, ...) klientů, co kromě "instantní" komunikace ke které byli navrženi suplujou videohernu a dnes už snad umí i uklidit a vyprat. Stejně tak byste u mě marně hledali všelijaké "zkrašovadla" uživatelského prostředí.

Nepoužívám dokonce ani žádný antivirový program, a to i přesto, že každej "odborník" (jehož odbornost ale s pravděpodobností hraničící s jistotou spočívá v umění nainstalovat Windows a znalostech nejlepších DC++ hubů) z vašeho okolí mě díky tomu jistě okamžitě označí za naprostou lamu. Ptát se mě, jaký antivir vybrat a jak jej nastavit aby co chvíli nevyskakovalo varovné okno a Váš zbrusu nový nadupaný stroj se nechoval jak simulátor ENIACu má proto asi tak stejný smysl, jako ptát se súdánského Nomáda jaký lyžařský vosk vybrat na namrzající, čerstvě napadaný, sníh.

A proto tedy:

Neptejte se, zda-li Tůmič může udělat něco s Váším počítačem, ptejte se, co můžete udělat Vy, aby on nic dělat nemusel.

A moje odpověď?

  1. Používejte mozek. Je to ten nejlepší antivirový program (skutečně si myslíte, že Vám Vaše kamarádka, která považuje CD mechaniku za výsuvný držák na kafe, posílá program na zrychlení počítače?!) a vůbec se hodí k předcházení a řešení širokého spektra problémů.
  2. Zálohujte. Vaše data jsou to nejcennější co na počítači máte. CD dnes stojí 10Kč, USB flashdisk 300,-. Filmy a MP3 postahujete znovu z internetu, ale Vaší diplomku za Vás nikdo znovu nenapíše!
  3. Pečlivě vybírejte software, který se rozhodnete do počítače instalovat. Vyhněte se pokud možno, a to je dnes téměř vždy, kradenému software a pochybnému shareware. Na www.slunecnice.cz naleznete asi nejrozsáhlejší český katalog (nejen) volně šířitelného software. Kvalitu/věrohodnost konkrétního programu Vám pak pomůžou určit komentáře uživatelů. (Při jejich vyhodnocování je však nutné dodržet bod 1)
  4. Používejte uživatelské účty. Účet s administrátorskýmy právy by měl, překvapivě, sloužit jenom k administraci systému, ne pro běžnou práci.
  5. A teprve když nic výše nezabere se obraťte na odborníky. Skutečné odborníky, ne na Frantu jehož odbornost spočívá...

1Ptáte-li se, v čem vznikají ta veledíla, která zde můžete obdivovat, pak vězte že je to povětšinou LaTeX, často "ručně psané" HTML a jen zcela výjmečně šáhnu k OpenOffice. Na grafy mi slouží GNUplot a na diagramy Dia.

Komentáře
Jméno:
Web:
Zpráva:
 
Kontrolní kód: Kontrolní kód